AKTUALNOŚCI

Kobiety z bocheńskiej z Policji  

Zdecydowanie, odwaga, silny charakter. To tylko niektóre z wielu zalet bocheńskich policjantek. Kobiet, które nie bały się trudnej służby i wybrały policyjny mundur, aby pomagać innym. Wśród 159 funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa na terenie powiatu bocheńskiego, 23 to kobiety.

Mogły wybrać inną drogę zawodowego rozwoju- jednak, jak same twierdzą, służba w Policji daje satysfakcję z dobrze wykonanego zadania  a przede wszystkim z niesienia pomocy innym. Jedne od zawsze marzyły by zostać policjantkami, inne dokonały wyboru nieco później. 
Kobiety w policyjnym mundurze nie są już widokiem rzadkim. Zainteresowanie pań służbą z roku na rok jest coraz większe, a co za tym idzie coraz więcej mamy policjantek podejmujacych interwencje, jadących do wypadków samochodowych czy prowadzących  śledztwa. Mimo, że każda interwencja wiąże się z niebezpieczeństwem, bocheńskie funkcjonariuszki nie boją się odpowiedzialnych zadań. Realizują je z największą starannością i są przygotowane na każdą sytuację. Kiedy interwencja tego wymaga, są stanowcze, odważne i silne, by w innych sytuacjach pokazać swoją łagodniejszą stronę. Wszystkie mają natomiast jeden cel- godne reprezentowanie policyjnego munduru. Jak same mówią w Policji nie jest ważna tylko siła ale także umiejętność łagodzenia obyczajów. 
Po służbie są kobietami spełniającymi się w życiu rodzinnym. Mają także swoje pasje, które realizują: sport, muzyka, podróże, taniec. Wszystko w tym przypadku zależy od gustu.
W Komendzie Powiatowej Policji w Bochni służą 23 policjantki. Pracują w Wydziale Ruchu Drogowego, Ogniwie Patrolowo- Interwencyjnym, Wydziale Dochodzeniowo- Śledczym, Wydziale Wykroczeń, Rewirze Dzielnicowych oraz Komisariacie Policji w Nowym Wiśniczu i Posterunku Policji w Trzcianie. Pokazuje to, że bocheńskie policjantki odnajdują się w każdej roli.
Kobiety w bocheńskiej jednostce to także pracownice cywilne. Na co dzień zajmują się prawidłowym funkcjonowaniem komendy. Do ich zadań należą kwestie kadrowe, finansowe czy wspomagające. W Komendzie Powiatowej Policji w Bochni na stanowiskach cywilnych pracuje 25 kobiet. 


Historia powstania policji kobiecej.
Możliwość podjęcia przez kobiety służby w policji pojawiła się w 1925 r. kiedy to Komendant Główny Policji Państwowej podpisał stosowny rozkaz. Na pierwszy kurs przygotowawczy zgłosiło się 30 pań, które musiały spełniać bardzo surowe kryteria doboru. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Oprócz spełniania wymogów fizycznych -dobre zdrowie, krótkie włosy, min. 164 cm wzrostu- kandydatka musiała legitymować się nienaganną opinią i zobowiązać się, że przez najbliższe 10 lat nie wyjdzie za mąż. Konieczne było również dostarczenie świadectwa moralności oraz opinii jednej z organizacji kobiecych. Młode policjantki były szkolone pod kątem walki z handlem żywym towarem, nierządem i sutenerstwem. Kiedy po I wojnie światowej pojawiły się nowe przestępstwa, takie jak problemy z młodzieżą, problemy rodzinne, przestępstwa wobec kobiet, sutenerstwo i nierząd – zadanie przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom przypisano właśnie policji kobiecej. Pierwszą funkcjonariuszką, która stanęła na czele Policji Kobiecej była Stanisława Paleolog, której powierzono zadanie kierowania brygadą sanitarno-obyczajową, działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie. 

Wszystkim policjantkom i pracownicom cywilnym najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet składają Komendant Powiatowy Policji w Bochni insp. Jerzy Polczyk oraz I Zastępca Komendanta podinsp. Łukasz Radzięta.

Powrót na górę strony