xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

AKTUALNOŚCI

#DzielnicowyBliżejNas Bocheńscy dzielnicowi przeciwdziałają wypalaniu traw

Data publikacji 18.03.2025

Bocheńscy dzielnicowi razem ze strażnikami leśnymi prowadzą kontrole obszarów leśnych i dużych powierzchni trawiastych. Ich celem jest przeciwdziałanie wypalaniu traw, które jest nie tylko naruszeniem prawa ale przede wszystkim ogromnym niebezpieczeństwem.

Każdego roku w okresie wiosennym notowane są liczne przypadki związane z pożarami traw. Proceder związany z wypalaniem dużych obszarów trawiastych jest zarówno nielegalny jak i bardzo niebezpieczny. Palące się trawy czy pozostałości roślin mogą powodować zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz mienia – budników znajdujących się w najbliższym otoczeniu pożaru. W celu zapobiegania wypalaniu traw policjanci rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzą działania mające na celu ograniczenie procederu. Mundurowi wspólnie ze strażnikami leśnymi kontrolują obszary leśne znajdujące się na terenie powiatu bocheńskiego oraz dużych obszarów trawiastych.

Wypalanie traw, łąk oraz nieużytków jest  zabronione i karalne. Podstawę prawną do ukarania sprawcy stanowią m.in.:

1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478)

- art. 124 ust. 1. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

- art. 130a ust. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

 

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17)

- art. 163 § 1: “Kto sprowadza zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

3. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 2119)

- art. 82 § 1 pkt 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany.

- art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi — podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

- art. 82 § 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania - podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

4. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2024 r. poz. 530)

- art.30 ust.3 w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2) korzystania z otwartego płomienia;

3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w  z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:

1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;

2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

 

 

 

Powrót na górę strony