Spotkanie profilaktyczne w I Liceum Ogólnokształcącym
Policjanci Zespołu ds. Nieletnich przeprowadzili w I Liceum Ogólnokształcącym prelekcje dla młodzieży. Tematyką akcji było bezpieczeństwo w internecie oraz czyny karalne popełniane przez osoby niepełnoletnie i ich regulacja prawna.
W środę (9 października br.) policjanci Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili spotkanie profilaktyczne w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. O godzinie 15 w sali gimnastycznej budynku zebrali się uczniowie głównie pierwszych klas szkoły oraz ich wychowawcy. Tematami przewodnimi prelekcji prowadzonych przez mundurowych były: bezpieczne korzystanie z Internetu oraz regulacje prawne związane z popełnianiem czynów karalnych przez osoby niepełnoletnie. Podczas spotkania funkcjonariusze podali szereg przykładów oszustw i zagrożeń, z jakimi można spotkać się w sieci. W przypadku młodzieży dużym niebezpieczeństwem mogą okazać się nowe internetowe znajomości oraz szkodliwe treści przedstawiające przemoc, nawołujące do nienawiści, czy wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia i życia zadań. Każdy, kto w mniejszym lub większym korzysta z sieci może również paść ofiarą działania oszustów. Żeby w sposób bezpieczny korzystać z internetu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, takich jak:
- ochrona danych osobowych,
- ochrona haseł logowania do skrzynki mailowej,
- ochrona przed wirusami - korzystanie z oprogramowania antywirusowego,
- korzystanie z mocnych haseł - hasła, które zawierają litery, cyfry oraz znaki specjalne,
- szczególna uwaga przy otwieraniu podejrzanych linków - są to bardzo popularne metody działania oszustów między innymi w trakcie zakupów internetowych.
Młodzież poznała również konsekwencje zachowań, które nie są zgodne z przepisami prawa. Policjanci przedstawili je na przykładach, omawiając jednocześnie możliwe konsekwencje prawne związane ich popełnieniem.
W bieżącym tygodniu policjanci Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzili również prelekcje w bocheńskim internacie. W Bursie Szkolnej im. Polskich Niepodległej z przebywającymi tam osobami omawiali tematy podstawowych zagrożeń, takich jak bezpieczeństwo w Internecie. Funkcjonariusze opowiadali również o codziennej służbie i swoich obowiązkach.