Bezpieczny senior
Starostwo Powiatowe w Bochni we współpracy z Komendą Powiatową Policji podjęło działania w ramach akcji BEZPIECZNY SENIOR, skierowanej do mieszkańców Bocheńszczyzny.
Polskie społeczeństwo się starzeje. Około 1/3 populacji stanowią osoby, które ukończyły 60. rok życia. W ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami oszustw, kradzieży lub wymuszeń. Bezpieczeństwo finansowe, ochrona danych osobowych czy zachowanie bezpieczeństwa materialnego są istotne z perspektywy każdego człowieka. Obserwujemy coraz szybszy wzrost liczby oszustw, kradzieży oraz wyłudzeń, takich jak popularne metody "na wnuczka", "policjanta" czy "pracownika banku". Niestety, to właśnie seniorzy stają się częstymi celami tych przestępstw. Jak się okazuje, determinującym czynnikiem jest powszechna u seniorów potrzeba bycia pomocnym i przydatnym rodzinie. Na tym właśnie bazują przestępcy np. udający wnuczka w potrzebie. Naszym celem jest zwrócenie uwagi osób starszych i ich rodzin na sposoby działania oszustów, które mogą prowadzić do utraty mienia oraz zagrożenia zdrowia naszych najbliższych.
Seniorze nie bój się prosić o pomoc!
112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
999 - Pogotowie
998 - Straż Pożarna
997 - Policja
Seniorze nie daj się oszukać!
Oszuści najczęściej podszywają się pod:
- członka rodziny
- policjanta
-urzędnika
-pracownika banku
-personel medyczny
Dzwonią i proszą o pieniądze na wymyślony cel np.:
- bliski krewny , który spowodował wypadek uniknie więzienia,
- jest w trudnej sytuacji życiowej,
- musisz pomóc w tajnej akcji policji,
- Twoje pieniądze w banku są zagrożone
Nie bądź ofiarą przestępstw:
- upewnij się czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje
- skontaktuj się z członkiem rodziny,
- nie podawaj żadnych danych przez telefon
- nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
- nie pozostawiaj pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez oszustów.
Seniorze nie daj się nabrać!
Metody oszukiwania osób starszych - metoda „Na wnuczka „i „Na policjanta”.
Należy pamiętać, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a osoby starsze z uwagi na swoją ufność, chęć niesienia pomocy i dobre serce są szczególnie narażone na ich działanie. Szeroko rozpowszechnionym wśród przestępców sposobem oszukiwania seniorów jest wyłudzanie pieniędzy tzw. metodą na wnuczka. Oszuści, podając się np. za wnuka, syna, córkę lub innego krewnego czy policjanta próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy.
Jak działają oszuści?
- Dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę
- Osoba która dzwoni przekonuje Cię, że jest członkiem Twojej rodziny i że stało się coś złego i potrzebuje pieniędzy. Może to być wypadek, zgubienie bagaży, kradzież itp.
- Zostajesz poinformowany, że za chwile ktoś się po te pieniądze zgłosi
- Telefon dzwoni ponownie, osoba się przedstawia jako osoba pracująca w instytucji do której masz zaufanie – np. w policji i przekonuje, że przed chwilą dzwonił oszust, a Ty musisz pomóc go zatrzymać
- Zostajesz poinformowany, że potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej Ci osobie. Pamiętaj, Policja nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Przekazujesz pieniądze podstawionej osobie, która znika z nimi. Okazuje się, że wszystko było wymysłem i bliskim nic nie grozi. Nie ma możliwości odzyskania środków.
Pamiętaj:
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.
Policja nigdy nie informuje o prowadzonych działaniach telefonicznie.
Jeśli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu. Nie wahaj się poprosić o pomoc.
Zawsze w takiej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112.
Seniorze nie ufaj obcym – zasada ograniczonego zaufania!
Jeżeli dzwoni osoba, która twierdzi, że komuś z Twoich bliskich stało się coś złego, powiedz że Ta osoba jest teraz z Tobą w mieszkaniu i nic jej nie jest.
Pod żadnym pozorem nie udzielaj osobie dzwoniącej szerszych informacji na temat siebie lub swojej rodziny. Nie informuj, że jesteś sam/sama w mieszkaniu.
Jeśli masz możliwość, zgłoś sprawę na Policję oraz zapisz numer oszusta. Staraj się zapamiętać najwięcej szczegółów z rozmowy.
Zachowaj dużą ostrożność. Twoje mieszkanie może być obserwowane. Oszuści mogą dzwonić, aby sprawdzić czy jesteś w domu. Nie wahaj się dzwonić po pomoc do rodziny znajomych lub na policję.