Działania „Rowerem bezpiecznie na drodze” w powiecie bocheńskim
Rozpoczęcie sezonu rowerowego sprawiło, że na drogach znów możemy spotkań wielu zwolenników tego środka transportu. Chcąc zapewnić im większe bezpieczeństwo policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili na szczeblu lokalnym działania pod nazwą „Rowerem bezpiecznie na drodze”. Mundurowi weryfikowali przestrzeganie przez nich przepisów drogowych oraz sprawdzali stan techniczny ich pojazdów.
W niedzielę (tj. 26 marca br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzili lokalne działania pod nazwą „Rowerem bezpiecznie na drodze”. Na drogach powiatu bocheńskiego kontrolowali przede wszystkim kierujących jednośladami, ale reagowali również na inne ujawnione przestępstwa lub wykroczenia drogowe. Mundurowi sprawdzali stan techniczny rowerów, kontrolowali trzeźwość rowerzystów oraz przestrzeganie przez nich przepisów prawa drogowego. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali 37 pojazdów – w żadnym przypadku nie odnotowali nieprawidłowego stanu technicznego.
Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego co zwiększa ich potencjalne zagrożenie w przypadku zdarzenia drogowego. Apelujemy zatem o przestrzeganie podstawowych przepisów obowiązujących tę grupę na drodze, które reguluje Ustawa prawo o ruchu drogowym oraz o zadbanie o prawidłowy stan techniczny swojego pojazdu.
Zasady obowiązujące rowerzystów:
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:
* opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
* szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
* warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła),
- kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
- dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Pamiętajmy również, że rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony w:
1) z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
3) co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
4) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia - czyli kartę rowerową. Nastolatkowie mogą także jeździć na rowerze korzystając z prawa jazdy kategorii AM, B1 lub T.