AKTUALNOŚCI

Od 10 października zasady ze strefy żółtej będą obowiązywać mieszkańców powiatu bocheńskiego – Policja zapowiada zdecydowane działania wobec osób ignorujących obowiązujące obostrzenia.

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

Zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka policjanci będą podejmować zdecydowane dzialania wobec osób, które ignorują obostrzenia wspomagające walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Aby uniknąć mandatu za brak "przysłowiowej maseczki" trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym dolegliwości bądź dysfunkcje, które do tej pory pozwalały na niezasłanianie ust i nosa. W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego. 

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętaj o tym! Dlatego też:

  • stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,

  • zakrywaj usta i nos,

  • często myj i dezynfekuj ręce,

  • zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,

  • unikaj dotykania oczu, nosa i ust,

  • zainstaluj na swoim telefonie aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

 

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju w przestrzeni publicznej:

1) w środkach transportu publicznego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

  •  na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  •  na terenie nieruchomości wspólnych,
  •  w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Obraz ukazuje nowe zasady bezpieczeństwa wydane przez Wojewodę Małopolskiego

 

 

Powrót na górę strony