Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze
Okres jesienno zimowy sprawia, że dzikie zwierzęta podchodzą w okolice dróg. Co za tym idzie, częściej niż w lecie dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni apelują do kierowców o ostrożność i czujność w trakcie jazdy drogami oznaczonymi znakiem „zwierzęta dzikie”.
36 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt od kwietnia do końca sierpnia tego roku i 58 zdarzeń w okresie od września 2020 roku do marca 2021 roku. To bilans zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt w powiecie bocheńskim, który pokazuje, że okres jesienny i zimowy przynosi najwięcej wtargnięć zwierzyny na jezdnię wprost pod jadący pojazd. Konsekwencje spotkania samochodu ze zwierzęciem są różne. Z reguły są to uszkodzenia pojazdu, jednak należy pamiętać, że spotkanie rozpędzonego samochodu z dzikiem, łosiem lub sarną może mieć poważniejsze konsekwencje takie jak utrata zdrowia lub życia osób jadących pojazdem. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni apelują do kierowców o ostrożność. Drogi, które są położone bezpośrednio w okolicach lasów lub terenów niezabudowanych są w szczególności narażone na takie sytuacje ale równocześnie są oznakowane. Znak drogowy „zwierzęta dzikie" stosuje się do oznaczania miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę, np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju. Funkcjonariusze drogówki tłumaczą, że w praktyce ten znak informacyjny powinien oznaczać dla kierowcy ściągnięcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności, co ma pomóc uniknąć zdarzenia drogowego z dzikim zwierzęciem.
Jak się zachować w przypadku zdarzenia drogowego z dziką zwierzyną? Procedura jest niemal identyczna jak w przypadku innych zdarzeń drogowych. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Wezwany na miejsce patrol policji poinformuje odpowiednie służby, które zabiorą zwierzę z drogi. Nie zaleca się ściągania potrąconego zwierzęcia „na własną rękę”. Jeśli mamy do czynienia z rannymi osobami w takim zdarzeniu, należy niezwłocznie udzielić im pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe.